Dent İskenderun

Diş implantları: Çeşitli nedenlerle kaybedilmiş dişleri telafi etmek için çene kemiğine yerleştirilen doğal bir diş gibi görünen ve hissettiren yapay diş köklerinin genel adıdır. İmplant, küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilir, ortalama üç ay içerisinde çene kemiğiyle tamamen kaynaşan implant, gerçek diş dökünün yerini alır ve üzerine yapılacak olan protez dişi taşımaya hazır hale gelir.

DENTAL İMPLANT HER HASTAYA UYGULANABİLİR Mİ?
İmplant vidalarının belli bir genişliği ve yüksekliği olduğundan, uygulanacağı bölge olan çene kemiğinin de belli bir yüksekliğinin ve genişliğinin olması gerekmektedir. Kemik dokusu yeterli hacimde değil ise, ileri cerrahi tekniği olan “greftleme” doku takviye edilerek implant tedavisi için uygun hale getirilebilir. Mevcut kemiğin kalitesi de tedavinin başarısını doğrudan etkilemektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece dental implant uygulamasına engel olabilecek üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Tedaviden önce ve sonra, dişetleri başta olmak üzere ağız ve dişlerin genel sağlık durumunun iyi olması gerekmektedir. Ağız bakımının ve hekim kontrollerinin aksatılmaması tedavinin başarısında son derece önemli bir role sahiptir. İmplant uygulaması, kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalar için önerilmemektedir.

DİŞ ÇEKİMİ SONRASINDA, İMPLANT NE ZAMAN UYGULANABİLİR?
Hastanın durumuna göre değişkenlik görtermekle beraber; Uygun vakalarda diş çekimi ile aynı seansta, Bazı durumlarda diş çekimini takiben 4-8 hafta aralığında, 12-16 haftanın sonunda, Alt çenenin duruma göre 3 ay sonra, Üst çenenin durumuna göre de 6 ay sonra uygulanabilir.

SİNÜS LİFTİNG NEDİR ve HANGİ DURUMDA YAPILMASI GEREKLİDİR?
Sinüs insan vücudunun alın bölgesinde, burnun arka tarafında ve üst çene azı dişlerinin üzerinde konumlanmaktadır. İmplant uygulaması için diş hekimliğini ilgilendiren sinüs üst çenede, azı dişlerinin üzerinde yer alan maksiller sinüstür. Sinüs Lifting (Sinüs yükseltme, sinüs kaldırma), üst çenede uygulanan cerrahi bir işlemdir. Üst çenesinden eksik dişleri olan hastaların “maksiller sinüs” olarak adlandırılan sinüs boşlukları, yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru sarkabilmektedir. Yaşanan sarkmayla birlikte, çene kemiklerinde de doku kaybı (erime) görünür. Kemikler eridikçe, eksik dişin yerine gelecek implant için yeterli kalınlıkta kemik kalmaz. Sinüs lifting cerrahisi ile sarkmış olan sinüs tabanına kemik veya kemiğe dönüştürülmüş maddeler ilave edilerek, sinüs yukarı kaldırılır. Gerekli görüşmesi halinde kemik dokusu ilave edilir (Greftleme). Böylelikle implant için yeterli dokular elde edilirken, implantın sinüs boşluğuna temas etmesi de engellenmiş olur.

GREFT İŞLEMİ/OPERASYONU
Kemik dokularına uygulanacak greftleme işlemi iki şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan ilki; hastanın uygun bir bölgesinden kemik dokusunun alınıp, hacmi artırılacak olan bölgeye yerleştirilmesiyle yapılır. Diğeri ise; doğal, sentetik veya ikisinin karışımı olan materyalin kullanılmasıyla yapılır. İşlem için genellikle çok küçük miktarlarda ek materyal yeterli olur.

DENT İSKENDERUN

Diş hekimi Akın YİYEN 1969 doğumlu aslen KIRIKHAN' lıdır. İlk,orta ve lise eğitimini İskenderun 'da tamamlamıştır. 1994 Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olmuştur. 2003 yılından itibaren implant ve estetik diş hekimliği alanlarında çalışmaya devam etmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

Çay Mahallesi 47. Sokak No:5 Dönmezoğlu Residence Kat:3/16
İSKENDERUN / HATAY
0326 613 58 68
info@dentiskenderun.com
Pazartesi - Cuma : 09:00 - 19:00
Cumartesi : 09:00 - 14:00
Pazar : Kapalı